Пътят към храма
За първи път от близо 150 години християните от Шумен имат атмосфера на духовна близост и благоовейно почитание на равноангелската чистота на свети Райко-Йоан Шуменски.
Смирени и признателни, шуменци са изпълнени с гордост от новопостроения християнски храм в квартал „Тракия“. Тържествено осветен от Варненско-Преславския владика Йоан през месец ноември 2022 с омайващо величие заблестяват позлатените кубета, фееричините стенописи с ликовете на светците и магично заграфисан олтар.
На 14 май църквата поменава свети Райко Шуменски- новомъченик от българския род, сподобил се на този ден с мъченическа кончина. Това се случва през 1802 година в родния му град Шумен.
Младият бъгарин по занаят е бил златар. Красив и добродетелен, той отблъсква неприличното поведение на напориста туркиня. Обзета от ненавист тя го обвинява в опит да я насили. Изправен е на съд с наложено условие да се потурчи и да вземе за жена девойката. Момъкът отказва да предаде Христа. До свършека на мъченията повтаря:„Аз съм християнин!“ Следват жестоки дълги и страшни изтезания. Окачват го на куки, горят го с огън и желязо. Два дни затворен в зандан. Нито увещанията, нито зверството успяват да разколебаят добропобедния страдалец. Целият в рани, с изрязани ремаци от кожата му, посипан в сол и обгарян със свещи, свети Райко повтаря:„Аз съм християнин! Няма да се потурчя!“
На 14 май 1802 година младият златар е обезглавен и не се знае съдбата на многострадалното му тяло.
В храма, който носи неговото име- православните шуменци величаят подвига и отправят молитви за застъпничество пред Господ за нашите чеда, за да се спасят от сквернотата, извращенията и злобата на този век.
Двамата свещеници- отец Пламен Марков и отец Валентин се молят за грешния и отдалечения от Бога и от вярата български род. Молят се за вразумление, просветление и спасение.
Коментари