Семинар за българския Кирило-Методиевски културен маршрут във Велики Преслав

Участниците и гостите разгледаха богатия инвентар на музея и изложбата „Благословения“ на талантливата българска художничка Константина Колева.

Археологическият музей във Велики Преслав стана домакин на Национален информационен семинар на тема „Българският Кирило-Методиевски културен маршрут – част от културния маршрут „Св. св. Кирил и Методий“ на Съвета на Европа.

В хода на събитието бяха представени множество любопитни презентации и доклади на представители от различни български и чешки институции. Сред участниците беше финансовият консултант в "Тогедър" д-р Кристина Капитанова. Тя представи историята на своята дипломна работа "Възможности за развитие на Културния път "Св. Кирил и Методий" на територията на България" като в презентацията ѝ не липсваше и част за постиженията на Исторически парк в областта на културно-историческия туризъм.

Участниците и гостите разгледаха богатия инвентар на музея и изложбата „Благословения“ на талантливата българска художничка Константина Колева – РоКа космос. Във втория ден на събитието те посетиха резерват "Патлейна" и НИАР "Плиска".

През 2021 г. културният маршрут „Св. св. Кирил и Методий“ стана един от 48-те културни маршрута на Съвета на Европа, а Кирило-Методиевската писмена, религиозна и културна традиция още веднъж беше призната за неделима част от европейското културно наследство. Носител на сертификата е Асоциация „Европейски културен маршрут на св. св.  Кирил и Методий“, създадена през 2013 г. като юридическо лице с нестопанска цел, със седалище в гр. Злин, Чехия. Към момента в нея членуват общински и областни администрации, научноизследователски центрове, университети, музеи и туристически агенции от 10 страни: България, Гърция, Италия, Северна Македония, Хърватия, Чехия, Словакия, Словения, Полша и Унгария. Кирило-Методиевският научен център при БАН е пълноправен член от 2020 г., а през 2023 г. към него се присъедини и Археологическият музей „Велики Преслав“.

Присъствието на България и нейното културно-историческо и природно наследство на картата на културните маршрути на Съвета на Европа остава недостатъчно и предлаганият семинар, осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата, има за цел да допринесе за популяризиране на Кирило-Методиевската традиция като част от европейското културно наследство и пълноценно включване на България в програмата за културните маршрути на Съвета на Европа.

Включването на български читалища, библиотеки, музеи, религиозни храмове и манастири, образователни организации и научни институции, общински и областни администрации, туристически организации, регионални групи за развитие, местен бизнес и др. в интегрираната схема на културните маршрути на Съвета на Европа им дава достъп до трансгранични туристически проекти, базирани на културни и природни ресурси, насърчава развитието на устойчив културен туризъм и подкрепя усилията за опазване и социализация на българското материално и нематериално културно наследство.

Семинарът е организиран от Кирило-Методиевският научен център при Българската академия на науките и Археологическия музей „Велики Преслав“. Форумът е под патронажа на министъра на културата Найден Тодоров, с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.

Присъединете се към нашата общност в Telegram ТУК

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД