Местните жители се обединяват срещу ветроенергиен парк "Пет могили"

По обед в неделния ден на 15 септември в село Пет могили се проведе историческа среща с местните жители, по повод намеренията на чужд инвеститор през местна фирма да изгради ветроенергиен парк „Пет могили“ в землището на селото.

Тази среща е първа по рода си в региона и имаше за цел да информира обществото за нещо, което никога не се казва по отношение на съжителството на ветрогенераторите и хората, а именно, че съществуват вредни въздействия и съответно вредни последствия от инсталирането на ветрогенератори в близост до домовете на хората и че ветрогенераторите влияят зле върху здравето на хората, на животните и живите организми и върху цялата екосистема на района. В поредица от статии ще ви запознаем подробно с тези вредни въздействия, за които никоя институция у нас не говори, но които са известни в научните общности в Европа и по света. След почти 20 години инсталиране на ветрогенератори у нас се налага изводът, че В България властта работи ЗА интересите на инвеститорите, пренебрегвайки интересите на своите граждани. По какви причини - това оставяме на нашите читатели да преценят.  

Срещата в с. Пет могили започна с презентация на сдружението „Човек, природа, живот“, което от 3 години води информационна кампания за проблема с вредите от вятърните турбини върху човека, почвата и природата. Идеята е хората да са информирани, да следят какво се случва в местните общини и да вземат информирани решения за своя живот и за своето бъдеще. Информацията, която споделиха от сдружението, е базирана на научни изследвания и международен опит. Тя привлече вниманието на едри земеделци, местни бизнесмени, жители на Пет могили и на съседните села. На срещата присъстваше и председателят на общинския съвет на община Никола Козлево - Турхан Каракаш. Г-н Каракаш е един от малкото хора в общинската власт, който публично изразява своето несъгласие с изграждането на ветроенергийния парк в землището на с. Пет могили. Той сподели, колко жалко е, че бившият кмет на Никола Козлево е от Пет могили и е допуснал този проект в землището на своето село. Изнесеното на срещата като факти и изводи от научни изследвания, както и международен опит, показаха на присъстващите защо при изграждането на ветроенергийни централи и други ВЕИ съоръжения местните жители научават последни. Защото, ако  бъдат информирани за вредите от перките върху здравето на човека, почвата и биологичното равновесие, хората никога няма да се съгласят да приемат тези съоръжения на своята земя. 
Ето защо вятърни централи, соларни паркове, заводи за изгаряне на боклук и пр. по правило се изграждат тихо, на тъмно, по възможност бързо и без знанието на местните жители. Решенията на местната власт обикновено не се публикуват, няма истински обществени обсъждания и хората нямат и представа, че се планира нещо, което ще промени трайно здравето, живота и съдбата им. За него те научават твърде късно - чак когато започне строителството им.

На срещата говори и Мария Белева от Шумен, която сподели своя опит колко трудно стига с актуална информация до местните жители от Хитрино и околността. В района тече усилено изграждането на два ветроенергийни парка, „Габрица“ и „Ружица“, които буквално ще задушат Хитрино, обграждайки го от всички страни с 300 метрови перки на 500 м от домовете на хората. За да си представи човек колко е висок един ветрогенератор от 300 м, е добре да си представи 90 етажна сграда. Мария Белева разказа за своите усилия да събере информация  и съмишленици, с които да предотврати тези проекти, но също така сподели, че хората са хванати в клещите на страха, защото обикновено са зависими от местната власт или просто не се интересуват какво става в общината. Идва момент обаче, когато на човек му се налага да избира между здравето, живота и поминъка си и келепира на местни чиновници, партийни лидери и чужди инвеститори. 
Ветропарковете "Габрица" и "Ружица" са на същия инвестиционен фонд, който иска да строи и вятърния парк в с. Пет могили - инвестиционният фонд CWP със собственик Димитър Енчев. Съшият фонд иска да строи и огромният вятърен парк "Добротич уинд" в общините Ветрино и Вълчи дол. Негови са апетитите и да строи вятърни паркове в Черно море. Този инвестиционен фонд стана известен в община Ветрино с опитите си да наложи проекта си чрез съдействието на силова групировка от Варна, която е била наета да притиска местната власт и местните жители. Същият фонд осъществява своята дейност през малки местни фирми, които предлагат дребни ремонти по общините, правят дребни подаръци на местните пенсионни клубове и детски градини или обещават някакви проекти и придобивки за местните жители в бъдеще. Всички тези придобивки са нищожни в сравнение със скъпия ток, който всички плащаме, и които, взети накуп, не могат да се съизмерят с вредите върху здравето и поминъка на хората, върху природата. Един ветропарк се изгражда, за да работи минимум 35 години. Още с изграждането цената на земята пада и тя се превръща в непродаваема стока, от която единствено инвеститорът има интерес да вземе на безценица, за да построи още от същото, което е предизвикало обезценяването й. През това време хората, които се разболяват и губят бизнеса си, са принудени да напуснат населеното място и да потърсят щастието си другаде. Ето как се обезлюдява българската земя малко по малко, като се превръща в индустриална зона в полза на чужди инвеститори и наши енергийни олигарси. В момента подготвяме карта, от която ще стане видно колко вятърни, соларни паркове и частни ВЕЦ-ове има на територията на България и кои са техните собственици. Предварителните проучвания сочат, че собствениците им са депутати, техните синове или близки до властта хора, както и малко на брой енергийни олигарси, които не биха успели да станат такива без топлата си връзка с властта. Инвестиционният фонд CWP е забъркан в корупционен скандал в съседна Сърбия по повод изграждането на вятърен парк "Чабук", в който са замесени висши политици и дори сръбската министър-председателка Ана Брнабич.Както винаги, такива проекти не могат да се случат без помощта на централната или местната власт. Затова тепърва ще огласяваме информация за замесените лица в проекта "Пет могили".
Ако позволим изграждането на Вятърната електроцентрала в Пет могили, инвестиционният фонд CWP със собственик Димитър Енчев би затвърдил монопола си в региона. Това го прави монополист, който може да се съизмерва с Иво Прокопиев - другият монополист, само че в сектора на соларните централи.

Въпреки първоначалните притеснения, събитието в Пет могили привлече много хора, включително и от съседни села, което показва общото безпокойство относно плановете за вятърните централи. Това събитие бележи началото на събуждането на хората и изграждането на гражданска общност, която осъзнава необходимостта от активна роля в опазването на населеното място и средата на живот. Информацията за темата на срещата продължава да се разпространява и в момента, а желаещите да се информират стават все повече.
Срещата в Пет могили е ясен сигнал, че местните жители са готови да се борят за своето бъдеще и за опазването на природата в региона. Тяхната решителност и единство са вдъхновяващи и показват, че когато общността се обедини, може да постигне значими резултати.
Очаквайте поредица от статии в сайта и във фейсбук-групата на Красив Шумен.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД